Ahşap Torna Makinası

Proxxon Ahşap Torna
Paylaş
 

Ahşapla uğraşan her hobi tutkununun atölyesinde bulundurması gereken bir alet, ahşap tornası. Masa, sandalye, sehpa ayakları, ahşap şamdan, havan ve daha birçok gereç torna sayesinde yapılır. Bir araba fiyatına kadar torna bulmak mümkün ancak hobi çalışmalarımız için o kadar masraf etmeye gerek yok. Einhell BT-WW 1000 yada Proxxon 27020 DB 250 ahşap torna işimizi görecektir. Fiyatları birbirine yakın bu iki torna özellik bakımından birbirlerinden biraz farklı. Proxxon devir ayarı özelliği bakımından biraz önde ancak 450 TL lik fiyatı ile Einhell’ den biraz pahalı. Buda Einhell’ i düşük bütçeli hobicilerin tercihi olmaya daha yakın kılıyor. Devir ayarı olduğu için aradaki farkı önemsemeyip tercih etmenizi önerebilirim. Einhell ahşap tornayı da 315 TL ye kadar bulabilirsiniz. Bu aletler ithal olduğu için ülkemizdeki döviz fiyatlarına endeksli artış ve azalış gösterebiliyorlar. Ahşap ile ilgilenen birisi olarak döviz fiyatlarının ülkemiz parası karşısında düşmesi. Böylelikle daha çok alet alabiliriz.

 

 

Einhell Ahşap Torna

Einhell Ahşap Torna

Ahşap tornayı almakla işimiz bitmiyor çünkü uyumlu aksesuarlarını da almamız gerek ki tamamen kullanışlı hale getirebilelim. Ahşap üzerinde delik delmek için gezer puntoya uygun mandren almanız gerek. Torna kalemleri olmazsa olmazlarımızdan. Çalışmalarınız tornaya tutturabilmek için 80 veya 100’lük ayna almalısınız. Delme için mandrenin tutacağı arkası taşlanmış matkap ucu almalısınız. Eğer delme ile ilgili bir işiniz yoksa ayna ve torna kalemleri alarak çalışmalarına başlayabilirsiniz. Yakın zamanda kendi ahşap torna makinamı alarak sizlere daha çok yardımcı olmaya çalışacağım. Evinizde Olması Gereken Hobi Aletleri yazımızı incelemenizi de tavsiye ediyoruz..

Bu yazı 9298 kere okundu.
Etiketler:
ahşap tornası
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

5 adet yorum var.

 1. Erhan diyor ki:

  Torna makinalarının atası bu sanırım 🙂
  http://www.youtube.com/watch?v=wnv0DAR_gWA

  Adam çok iyi yaptı helal olsun.

  • hobisiolan diyor ki:

   Paylaşım için teşekkür ederiz Erhan Bey,
   bu işin modern makinalara ihtiyaç olmadan da yapılabileceğini görebileceğimiz mükemmel bir çalışma olmuş. Yapanın eline ve ayağına sağlık 🙂

 2. Fatih diyor ki:

  Nerden alabiliriz

 3. Turan diyor ki:

  Einhell Ahşap Tornanın Motoru çok zayıf. Doğru düzgün kullanılmadığı halde garantisi bittikten sonra motoru yandı. Servis motoru yeniden sardı. 1-2 parça ağaç çektim tornada. 15 gün sonra tekrar yandı. Dışarıdan başka motor uydurdum öyle çalıştırıyorum. Yerine taktığım elektrik motoru kağıt üzerinde watt gücü olarak aynı ama canavar gibi çalışıyor. Demekki motor gücü yazılandan daha düşük. Şimdiki aklım olsa daha sağlam birşey alırdım.

Bir yorum bırak

Gri Renk Dekorasyon Örnekleri ve Önerileri
Yeşil Renk Dekorasyon Örnekleri ve Önerileri