Balonla Uzay Yolculuğu

Photo by Cheryl / CC BY
Paylaş
 

Bir kapsül içinde helyum dolu balon tarafından uzaya yükselmek ister misiniz? Açıkçası benim yükseklik korkum ve tehlike senaryoları üretme sorunum var, bu yüzden pek ilgileneceğim bir seyahat değil. Ama macera severler, Dünya’ ya uzaydan bakmak isteyenler ve 75.000 doları olanlar için kaçırılmayacak bir seyahat olduğunu düşünüyorum. Test ve onaylar tamamlandıktan sonra en erken 2015 yılında gerçekleşmesi beklenen projenin ayrıntılarına değinecek olursak…

Proje World View şirketine ait, kapsül Amerika’ da bulunan uzay geliştirme şirketi Paragon tarafından geliştirilmiş, kapsül iç tasarımı ise İngiliz tasarım stüdyosu Priestmangoode tarafından tasarlanmıştır. Kapsül 6 yolcu ve 2 mürettebat kapasitelidir ve içeride uzay elbisesi olmadan nefes alınabilir bir ortam olacaktır.

Yaklaşık olarak 5-6 saat sürecek yolculukta, kalkıştan 1-2 sonra 30 kilometre yüksekliğe ulaşılacak ve 2 saat kadar bu yükseklikte kaldıktan sonra balon bırakılıp inişe geçilecek. 30 kilometre yükseklik (Stratosfer) aslında tam olarak uzay sayılmaz ama dünyanın yuvarlaklığını görmek ve gökyüzünün maviliğinin uzay siyahlığını alması açısından bu yolculukta yeterli olacaktır.

Projenin fiyatı da benzer projelerden oldukça ucuz, bir karşılaştırma yapacak olursak Virgin Galactic şirketinin uzay uçuşları 250.000 dolar iken, Wold View ile uzay seyahati 75.000 dolardır. Tabii ki arada fark var, Virgin Galactic 100 km yükseğe, yer çekimsiz ortama uçuş gerçekleştirip, 6-7 dk yolcularının bu ortamı yaşamalarına olanak sağlıyor.

Balonla uzay yolculuğu’ nun tanıtım videosu ve Virgin Galactic şirketinin test uçuş videosunu sizinle paylaşıyoruz…

World View Experience.mp4 from World View on Vimeo.

Bu yazı 1068 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Gri Renk Dekorasyon Örnekleri ve Önerileri
Yeşil Renk Dekorasyon Örnekleri ve Önerileri