Bowls nedir ? Nasıl oynanır?

bowls
Paylaş
 

Bowls , ilk defa 13. yüzyıl İngilteresin de oynandığı düşünülen bir spordur. Çift taraflı basıklığı olduğu için iki yüzü olan ve yuvarlanarak ” jack ” veya ” kitty ” denilen küçük boyutlu bir topa doğru atılan toplarla oynanan bir spordur. Ülkemizde çocukların büyük eğlencesi olan misket oyununa benzerliği ile dikkat çekmektedir. Ayrıca milattan önce 5000 li yıllarda Mısırlıların bu oyuna benzer bir oyun oynadıkları da kalıntılardan tahmin edilmektedir.

NASIL OYNANIR ?

   Bu spor, dokuz oyunlu iki setten oluşmaktadır.Beraberlik durumunun oluştuğu durumlarda üçüncü oyuna geçilerek karar verilir. Oyuna yazı tura ile başlanır ve kazanan taraf ”kitty” denilen küçük beyaz topa uzaklığını belirleyen atışı ya da son atışı belirler.Yazı tura atışının sonucuna göre, oyunculardan biri kitty’i oyun sahasında önceden belirlenmiş sınıra doğru atar ve kitty’nin durduğu yerde en yakın belirlenmiş sınıra konur.

     Atış yapılan toplar iki farklı renkten oluşmaktadır. Sporculardan her biri kendine ait renkteki toplarla kitty’e doğru dört tane atış yapar. Kitty’ e yakın olan topu fırlatan oyuncu puan alır ve rakip sporcunun en yakın topundan daha yakın birden fazla top var ise bu yakın topların sayısı kadar puan kazanılır. Eğer oyuncunun atışı Kitty’ i oyun sahasında alanın dışına çıkarmış ise dışarı çıkan fırlatma topu ve kitty’ nin yerleri işaretlenir ve rakip sporcu, oyun sahası sınırları içinde kalmak şartı ile kitty’e rakip sporcunun topundan daha yakın fırlatma yapmaya çalışır. Son fırlatma hakkı rakip sporcuda olmasına rağmen diğer sporcunun oyundan puan almasına sayı çalma denir. 

Bu yazı 1367 kere okundu.
Etiketler:
spor
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Gri Renk Dekorasyon Örnekleri ve Önerileri
Yeşil Renk Dekorasyon Örnekleri ve Önerileri