Dekorasyonda Renk Uyumu İçin Örnekler

dekor
Paylaş
 

Ev dekorasyonunda yapılan hataların başında, eşyalar arasındaki renk uyumuna dikkat etmemek gelmektedir. Oysa nasıl kıyafetlerimizi alırken yada giyerken kombin yapıyorsak, evimizi dekore ederken de eşyalar arasında kombin yapmaya özen göstermeliyiz. Peki, dekorasyonda renk uyumunu, eşyalar arasında kombini nasıl mı yapacağız ? Cevabı çok basit:

İlk olarak sevdiğimiz renkleri ve hangilerini evimizde görmek istediğimizi seçiyoruz. Bu renklerin nerelerde kullanılacağını yazdığımız bir liste yapıyoruz. Yani; duvarı, mobilyaları, halıyı, perdeyi, yastıkları, yatağı, diğer eşya ve objeleri hangi renklerde görmek istediğimize karar veriyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken husus, bir renk üzerinde fazla durarak odayı boğmamak olmamalıdır. Küçük odalarda dekorasyon çalışması yapıyorsak eğer, özellikle koyu renk tonlarını fazla kullanmamalıyız. Küçük odalarda koyu renkleri kullanmak, odanın olduğundan daha küçük görünmesine neden olur. Küçük odalarda açık renk tonlarını en fazla alanı kaplayan duvar ve zeminde kullanarak, eşyaları ve objeleri koyu renk tonlarında tercih edebilirsiniz. Söylediklerime ve dekorasyonda renk uyumu konusuna açıklık getirmek için örnekler üzerinden gitmekte fayda var diye düşünüyorum…

 

Küçük salon dekorasyonunda köşe koltuk takımları kullanmak odanın geniş görünmesini sağlayacaktır. Örnekteki gibi renk uyumunu sağlamak için perde ile yastıkları, koltuk takımı ile de halıyı yada halı ile yastıkları aynı renk tonlarında seçebilirsiniz.

Dekorasyon

Dekorasyon

 

  •  Yastık ve çiçekler ile de renk uyumunu yakalayabilirsiniz.

dekor

Some rights reserved by emily @ go haus go

  • Koltuk takımı ve perde aynı renk seçilerek renk uyumu sağlanabilir.

Renk uyumunu sağlamak tüm odalarda aynı mantıkta olmaktadır. Dekorasyon dediğimiz olay zaten; fazla eşya kalabalığına yer vermeden, en doğru yerde en doğru şeyi, diğer eşya veya objeler ile renk bütünlüğü sağlayacak şekilde kombin yapmaktır.

Diğer örneklere geçmeden önce, çok hoşuma giden bir yatak odası dekorasyonu videosunu da sizinle paylaşmak istiyorum…

 

Yatak Odası Dekorasyonu

Dekorasyonda renk uyumu için diğer örneklerimiz…

Bu yazı 1668 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak