Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Ahşap İşlerinde Kullanılabilecek Ağaç Çeşitleri

Geniş Ekran Dar Ekran

Hobi tutkunu herkese merhaba, bu yazımda Ahşap İşlerinde Kullanılabilecek Ağaç Çeşitlerinden ve nerelerde bulabileceğinizden bahsedeceğim. Öncelikle ağaç türü nasıl bir ahşap çalışması yapacağınıza göre değişiklik göstermektedir.

Masa, Dolap vs. yapacaksanız Çam, Ceviz ve Meşe gibi ülkemizde de rahatlıkla bulabileceğiniz ağaçlar veya Mdf ile Sunta kullanabilirsiniz. Ahşap Yüzük, Tesbih gibi hassas işler için ise daha sert özlü, suya dayanıklı Ceviz yada egzotik ağaçlardan Abanoz, Pelesenk, Gül Ağacı, Kevazingo gibi ağaç çeşitlerini kullanabilirsiniz.Bu ağaçlardan Ahşap Yüzük Yapımı için Kevazingo ve Ceviz ağacını kullandım. Kevazingo, Ceviz ağacına göre biraz daha sert özlü bir ağaç. Ancak ikisi ile de muhteşem çalışmalar yapılıyor. Renkleri zımparaladıktan sonra çok güzel bir görünüm alıyor.

Çam Ağacını da Masa ve Dolap yapımında kullandım. Sade haliyle yani boyamaz iseniz çam ağacının normal olarak oda da vs. kullanmak estetik bir görünüm sunmuyor. Ancak atölyeniz için çok sağlam ve iyi olacaktır.

Ceviz ağacından yada Mdf’ den Masa ve Dolap yapmanızı önerebilirim. Bunlar haricinde Akaju diye bir egzotik ağaçta sipariş etmiştim ancak o hiç sağlam bir ağaç değil. Bunun için kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

Egzotik ağaç siparişlerimi e-hirdavat.com web sitesi üzerinden Hobi AletleriAhşaplar kategorilerini takip ederek verdim. Herhangi bir sorun yaşamadım. Sadece dikkat etmeniz gereken sipariş vereceğiniz ağaçların boyutlarıdır.

Çam kerestesini de bulunduğum bölgedeki bir keresteciden temin ettim. Benim anlatacaklarım şimdilik bu kadar.

Sizlerde Ahşap İşlerinizde kullandığınız Ağaç Çeşitlerini bizimle paylaşmak isterseniz lütfen çekinmeden Yorum Yapın. Bu konularda internet üzerinde bilgi eksikliği var ve ahşap hobi işlerine yeni başlayanlar bilgiye ulaşmakta sıkıntı yaşıyorlar. Bu vesileyle yardımcı olabiliriz. Hepinize bol hobili günler dilerim..

Görsel Kaynak: Photo by fstoaldo

BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.