Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Artistik Buz Pateni nedir? Nasıl Yapılır?

Geniş Ekran Dar Ekran

Artistik Buz Pateni, tek,çift ve gruplar halinde yapılabilen bir spordur. Bu spor dalı, müzik ve dansı bünyesinde bulundurduğu için estetik ve arıtılmış bir spor dalı olarak kabul edilir .

Bu spor dalının yönetimi İntenational Skating Union tarafından denetlenmektedir. Yaz ve kış olimpiyatları programı ile yarışmalarda bulunan Artistik Buz pateni, 1908 Yaz olimpiyatları ile kategorize edilip 1924 kış olimpiyatları ile dünya televizyonları tarafından naklen yayınlar ile günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca Artistik Buz Pateninde Avrupa Şampiyonaları,Dünya Şampiyonaları,Dört Kıta Şampiyonaları ve İSU Grand Prix gibi yarışmalarda bulunur.Artistik Buz Pateni Nasıl Yapılır?

-Tekler,1 bay veya sadece bir bayan bulunur . Teklerin yarışmalarında atlayış,dönüş,adım dizisi ve spiral gibi stiller kullanılır.

-Çiftler,1 bay ve 1 bayandan oluşur.Çiftlerin yarışmalarında ölüm spirali,twist kaldırışı ile beraber fırlatmalı atlayış,yan yana ve birlikte dönüş yapığı stiller kullanılır.Kaldırışlarda bayan sporcu bay sporcunun baş seviyesinin üstünde tutulmalıdır.

-Buz Dansı, çiftlerde olduğu gibi bir bay ve 1 bayandan oluşur. Ancak çiftlerin kullandığı stillerden daha farklı stiller kullanılır . Burada çiftlerin ayak oyunları ile müziğin uyumu önemlidir.

-Senkronize Kayma, 12 veya 20 sporcu ile gösterilen stillerdir.[add_line height_line=”1″ color=”black”]

 Atlayışlar 

Ayağı buza vurup güç alınarak yapılan 3 atlayış biçimi vardır . Bunlar ;

 1. Toe loop : Belirli bir kişiye ait olmayan,dörtlü olarak yada dörtlü-üçlü olarak yapılan atlayışlardandır.
 2. Flip : Kimin tarafından bulunduğu bilinmeyen bir üçlü atlayıştır.Üçlü bir atlayış olduğu için lutz ile çok karıştırılır.
 3. Lutz : Bu atlayışın mucidi, 1913’te ilk onun tarafından yapıldığı için Alois Lutz’dur.Lutz yapılmadan önce geriye doğru uzun kayılır. Ayak buza vurularak yapılan bir atlayıştır.

Havaya sıçrayarak yapılan 3 atlayış biçimi vardır . Bunlar ;

 1. Salchow : Bu sıçrayışın mucidi 1908 Yaz olimpiyat şampiyonu ve 10 kez Dünya şampiyonu İsveçli Ulrich Salchow’dur.Geriye sıçrayarak yapılan bir atlayıştır.
 2. Loop : Bu sıçrayışın mucidi, 1910’da ilk kez bu atlayışı yaptığı için Alman Werner Rittberger’dir. Geriye sıçrayarak yapılan bir kenar atlayışıdır.
 3. Axel :İlk buluan atlayış biçimi olup,il kez 1882’de Norveçli Axel Paulsen tarafından yapılmıştır.İleriye doğru yapılan tek atlayış stili olup sıçrayarak yapılan bir atlayıştır.Havada 5 metre yol kat edilip diğer sıçramalara göre yarım tur daha fazla dönmeyi gerektirir.Bu nedenle en zor ve en yüksek puana sahip bir atlayıştır.

Bu stiller birer birer yapılabildikleri gibi zincirleme stiller şeklinde de yapılabilir. Zincirleme atlayışlar sporculara daha fazla puan almalarını sağlar.Atlayışlar tekli,üçlü ve dörtlü olarak gruplandırlırlar. Tekli atlayış havada tek tur döndüğü anlamına gelir.

Dönüşler 

Dönüşler, Artistik Buz Pateni klasmanında zorunlu bir stildir.Dönüşler 3’e ayrılır.1. Ayakta Yapılan Dönüşler 

 • Basit iki ayak üzerinde yapılan dönüş : Yarışmacının iki ayak üzerinde yaptığı bir dönüş biçimidir.
 • Basit tek ayak üzerinde yapılan dönüş : Yarışmacının istediği ayağı kullanarak tek ayak üzerinde yaptığı dönüş biçimidir.
 • Scratch Spin : Serbest bırakılan bacağın dönüş yapılan bacağa çapraz duruşuyla yapılan dönüş biçimidir.
 • Back Scratch Dönüş : Scratch spin seviyesinden sonra yapılabilecek olan bir dönüş biçimi olup,ileriye doğru tes ayak ve dış kenar kullanılarak yapılan bir dönüş biçimidir.
 • Crossfoot Spin :Serbest olarak kullanılan bacağın dönüş yapılan bacağa arka taraftan tutularak çapraz konumda bulunmasıyla yapılan dönüş biçimidir.
 • Layback Spin : Kollar baş seviyesinin üstünde olup,bel ve başın geriye doğru yatırılarak yapıldığı ayakta dönüş biçimidir.
 • Attitude Spin : Layback dönüşüne benzemektedir.Serbest bacağın geriye doğru kaldırıldığı bir dönüş biçimi olup layback spin öğrenilirken sıkça kullanılır.
 • Biellmann Spin : Layback dönüşüne benzerliğiyle dikkat çeker . Tek farkı serbest bırakılan ayağın baş seviyesinin üstünde tutulmasıdır.
 • I Dönüşü : Bir diğer kullanımı upright front-grab spins şeklindedir.Yarışmacının dönüş için kullanmadığı serbest olarak bıraktığı bacağının yüz seviyesine çıkarılmasıyla yapılan ayakta dönüş stilidir.Bu dönüşte bacaklar 180 dereceye kadar açılır ve tam bir ”I” pozisyonu alınır.
 • Shotgun Spin : Dönüş için kullanılmayan bacağın, önümüzden yere paralel tutularak yapılan dönüştür.
 • Y Dönüşü : Kullanılmayan ayağın tutularak bacak arasının tamamının açıldığı ayakta dönüş biçimidir.

2. Oturarak Yapılan Dönüşler 

 • Basit Oturarak Dönüş : Dönüş için kullanıla bacağın eğildiği, yarışmacının oturuş pozisyonu alarak kullanılmayan bacağın buza paralel olduğu dönüş biçimidir.
 • Broken Leg Sit Spin : Kullanılmayan bacağın içe doğru bükülerek yapılan dönüş biçimidir. 
 • Corkskrew Sit Spin : Kullanılmayan bacağın dönüş yapılan bacağın arkasına doğru çapraz bırakılmasıyla yapılan dönüş biçimidir.
 • Flying Sit Spin : Oturarak yapılacak olan dönüşe bir sıçramayla girilmesi ile yapılan dönüş biçimidir. 
 • Pancake Spin : Zor bir dönüş biçimidir. Yarışmacının serbest olarak kullandığı bacağı ileriye değil patenin bıçağından tutulup vücuda çekilerek yapılan dönüş biçimidir.
 • Cannonball Spin : Pancake dönüşüne benzerliği ile dikkat çeker.Yarışmacı buza paralel olan serbest bacağına dokunur.Vücudunun üzerine doğru iyice çekip yere yaklaşacak şekilde yaptığı dönüş stilidir.
 • Death Drop Spin : Flying open Axel Sit Spin olarakta bilinir.Axel atlayışının bitişinin kullanıldığı geriye oturuş pozisyonunda düşülen bir uçuş dönüşüdür.

3. Camel Dönüşü

 • Basit Camel Dönüşü
 • Flyin Camel Spin
 • İllusion Spin
 • Doughnut SpinKaldırışlar 

Artistik Buz Pateninde kaldırışlar, Çiftlerde ve Buz Dansı kategorisinde bulunması zorunlu stillerdendir.Kaldırışlar sekronize kaymada yapılmakla beraber, sporcular eşlerini omuz seviyesinin üstüne çıkaramaz. Kaldırışlarda her stil en az 3 saniye gösterilmek zorundadır. Bu zorluğun belirlenmesi açısından çok önemlidir.

Kaldırışlar kısa süreli ve uzun süreli olarak ayrılmaktadırlar.Kısa süreliler 6 saniye olup, uzun süreliler 10 saniye olarak kategorize edilmiştir.Kaldırışlar çiftlerde tutuş biçimine göre kategorize edilir. İnternational Skating Union kurallarında 5 farklı kaldırış barındırmaktadır.Bu kaldırışlar zorluk seviyelerine göre puanlandırılır. İnternational Skating Union büyükler kategorisi erkek yarışmacıları için 3 buçuktan az dönüş gerektirmektedir.Uzun tutulan dönüşler için ceza puanı vardır.

BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.