Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Bisikletin Önemi ve Dünyadan Bisiklet Yolları

1.146 izlenme
Geniş Ekran Dar Ekran

Dünya nüfusunun hızla artması bir çok problemi beraberinde getiriyor. Doğal kaynaklar; yanlış devlet politikaları, bilinçsiz bireylerin bitip tükenmek bilmeyen istekleri ve bu istekleri karşılamak için çalışan duyarsız üreticiler yüzünden azalıyor. Ham madde ihtiyacı karşılanırken de doğanın tahrip edilmesi telafisi olmayan sonuçlar doğuruyor.

Hava, deniz ve karaya bilinçsizce bırakılan atık maddeler çevrenin en büyük düşmanları. Bunlar fabrika atıkları, radroaktif madde atıkları, geri dönüştürülmeyen çöpler, zararlı kimyasallar ve zararlı gazlar. Çevrenin kirlenmesine sebep saydığım olaylar arasındaki zararlı gazlar içinde en büyük zararı motorlu araçlardan havaya bırakılan eksoz gazları oluşturur. Buna rağmen çevremizde motorlu araçların büyük bir hızla arttığını görüyoruz. Verilere göre nüfusun 7 milyara ulaştığı dünyada 1 milyara yakın motorlu araç, 74 milyon olan ülke nüfusumuzda da 17 milyon 879 bin 453 motorlu araç vardır. Bu araçlardan doğaya yayılan zararlı gazlar sağlığımızı da etkilemektedir.

Ulaşım için araçlar gerekli, hayatımızda olmak zorundalar ancak doğaya zarar vermeden çalışacak araç teknolojileri üzerinde durmak ve insanların toplu taşıma araçlarına yönlendirilmeleri çevre kirliliğine azda olsa bir çözüm alternatifi olabilir. Bunun yanında belediyeler tarafından şehir içi ulaşımında bisiklet kullanımını artırıcı teşvikler ile insanların bilinçlendirilmesi gerekir. Yapılacak bisiklet yolları da insanları bisiklet kullanımına yönlendirecektir.

Dünyada bisiklet kullanımının yaygın olduğu Hollanda, Danimarka, İspanya, Fransa, Almanya gibi Avrupa ülkeleri bisiklete oldukça önem veriyor. Kullanımının yaygınlaşması için yollar, köprüler, tüneller, bisiklet parkları yapıyor ve sadece bunlarla kalmayıp bisikletlere şehir içi toplu taşıma araçlarında yer ayrılıyor. Verilere göre Avrupa’da yılda yaklaşık 18 milyon 750 bin adet bisiklet satılıyor. Türkiye’ye nüfus olarak yakın Almanya’da bu rakam 4.5 milyon olurken, çocuk bisikletleri dahil Türkiye’de satılan bisiklet sayısı 1.3 milyon civarında. Batı bölgelerinde daha fazla bisikletin satıldığı Türkiye’de en çok dağ bisikletleri tercih ediliyor. Ayrıca ülkemizde yapılan bisiklet yolları hem az, hemde sorumsuz, kural tanımayan araç sürücüleri tarafından işgal edilmiş durumda. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, özel proje ve rezerv alanları için bisiklet yolunu zorunlu tutmasına rağmen bu konuya yeterli önem verilmiyor. Ülkemizde, bisiklet kullanımının sağlık, çevre ve ekonomiye olan katkıları hala anlaşılabilmiş değil bunun için belediyelerin kullanımı yaygınlaştırıcı projeler üretmesi gerektiğini bir kez daha söylüyorum ve dünyadan çeşitli bisiklet yolları ile bisiklet şehirleri için hazırlanmış videoları paylaşıyorum. 

Hollanda’ da bisiklet diğer ulaşım araçları üzerinde önceliğe sahiptir.Yollar, çizgi ve şeritlerle ayrılmıştır. Hollanda şehir içi toplu taşıma araçlarında bisikletlere yer ayırmıştır. Hollanda, Eindhoven’ da yetkililer bisiklet ile ulaşım güvenliği ve kolaylığı için bir dönel kavşak üzerine, bisiklet dönel kavşağı yaptırmıştır.

Photo by Thomas Hawk / CC BY

Hollanda’ da 7′  den 70′ e herkes bisiklete biner. İnsanlar işlerine bisiklet ile giderler. Bisikletin ülke ulaşımındaki payı %27, büyükşehirlerde ise bu oran %60′ ı bulur. 16,6 milyon nüfusu olan Hollanda’ da 16,5 milyon bisiklet vardır.

 

Benelüks bisiklet tüneli.

 

Hollanda kadar olmasa da diğer Avrupa ülkelerinde de bisiklet önemli bir yere sahiptir.

 

Ancak bu konuda geri kalan Avrupa ülkeleri de vardır. İngiltere bu ülkelerden biridir.

 

Sadece Avrupa’ da değil dünyanın birçok yerinde bisiklete büyük önem verilir. Bu ülkelere örnek Avustralya, Amerika ve Japonya’ yı söyleyebiliriz.

 

Ülkemizde de bisiklet yolları var ancak güvenlik açısından tehlike arz ediyor. Bunun yanında bu yollar araç sürücüleri tarafından zaman zaman işgal ediliyor.

Ya da kural tanımaz, umursamaz sürücüler tarafından işgal ediliyor.

BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.