Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Bungee Jumping Nasıl Yapılır?

Geniş Ekran Dar Ekran

Bungee jumping ; Kişilerin yüksek bir yerden elastik bir halat yardımı ile aşağıya atladıkları ve yukarı çekildikleri, adrenalin dolu bir etkinliktir. Çoğunluğun adrenalin saldırısının zirvesi olarak tarif ettiği bu spor, neredeyse sadece eğlence için yapılır; çok az rastlanan bir yarışma sporudur.

1979’da Pasifik Adaları’nın Pentecost Adası’ndaki kara atlayıcılarından ilham alan dört Tehlikeli Sporlar Kulübü üyesi,  bacaklarına elastik halatlar bağlayarak, Clifton Asma Köprüsü’nden atlamışlardır. Böylece Bungee Jumping dönemi başlamıştır.Köprü,vinç ve kuleler atlayıcıların atlayış için kullandığı yüksekliklerden bir kısmıdır. Bungee Jumping’e elverişli yüksekliklere örnek olarak ; Güney Afrika’daki Bloukans Nehri Köprüsü, İsviçre’deki Verzasca Barajı ve Yeni Zelanda’daki Kawarau Köprüsü en ünlü Bungee Jumping yüksekliklerinin birkaçıdır. Ticari Bungee Jumping işletmeleri, 50 m’ye kadar atlayış noktaları için gezici vinçler kullanır.

Tamamıyla sağlam elastik olan ipler bu sporu yapanlar açısından büyük önem taşır.Lateks kauçuk ipliklerden oluşan halatlar gerekli olan esneme ve zıplamaya göre içeriye veya dışarıya döner. Bungee jumping yapan bireyler, atlayış yaptıkları alana çıkmadan öce dikkatle tartılır ve gereken güvenlik önlemleri alınarak gövde koşum takımı ile donatılır. Atlayış birkaç saniye kadar sürer ve yaklaşık dört sıçrama sonunda ipin sönmesi ile biter. Kordon yer çekiminin çoğunluğunu absorte eder, böylece atlayışçı sert bir etki yaşamadan dengeli bir biçimde yavaşlar.Bungee Jumping Sporunu Engelleyen Sağlık Sorunları

  • Yüksek tansiyon
  • Kalp sorunları
  • Sırt sorunları
  • Sara
  • Aşırı kilo
  • Gebelik

Bunge Jumping yapılan ülkelerden bazıları ; Amerika Birleşik Devletleri, Britanya, Güney Amerika, Avusturalya, Yeni Zelanda, Hindistan, Japonya ve Kore’dir.

En Yüksek Atlayışlar

600m Mariana Çukuru ( Challenger Çukuru )
321m Royal Gorge Köprüsü ( Colorado, ABD )
233m Makau Kulesi ( Makau, Çin )
220m Verzasca Barajı ( Lokarno , İsviçre )
216m Bloukans Nehri Köprüsü ( Western Cape ,Güney Afrika )

 

BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.