Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Cafe Dekorasyonunda Hangi Tarz Daha Çok Dikkat Çekiyor?

Geniş Ekran Dar Ekran

İnsanların arkadaşları ile biraz oturup sohbet ettiği ve lezzetli kahve çeşitlerini yudumladığı ortamlar olan bistro cafelerde dekorasyon son derece önemli ayrıntılardır. Son yıllarda en çok revaçta olan cafe tarzı genel olarak loftcafelerdir. Bir ev sıcaklığını veren ve ahşabın çok yoğun şekilde kullanıldığı loftcafeler standart cafe görünümünden çok uzak olan mekânlardır. Bu ortamların yaratılmasında farklı tarzların bir araya getirilmesine önem veriliyor. En çok bir araya gelen tarzlar ise retro ve vintage tasarımlardır. Bu iki önemli tarzın bir araya gelmesi ise endüstriyel mimariyi ortaya çıkarıyor. Cafe dekorasyonunda kullanabileceğiniz loft tarzlar ile birçok farklı yaş grubundan insanın mekânlara akın etmesini sağlayabilirsiniz. Bistro Masa ile en iyi cafe masa sandalye ürünlerini edinebilirsiniz.

Geniş Ve İç Açan Mekânlar

Cafe ortamlarında mekânın geniş ve ferah olması son derece önemlidir. Ancak mekânlarda soğuk mobilyalar kullanmak yerine sıcak renklerin hâkim olduğu tasarımlara ağırlık vermeniz gerekiyor. Aşırı düzenli ve stabil mobilyalardan ziyade birbirinden farklı olan sandalye ve masaları bir araya toplayarak eski tarzları daha ön plana çıkarabilirsiniz. Modern sandalyeler yerine eski sandalye modelleri ile ortama 70’li yılların sıcak görüntüsünü kazandırabilirsiniz. Duvar taşları da bu arada büyük önem taşıyor. Eskitme duvar taşları ile mekâna canlılık kazandırabilirsiniz. Loftcafe dekorasyonları sizlere aradığınız şık ortamları yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Modern Cafe Dekorasyonlarının Şıklığı

Her ne kadar insanlar ev rahatlığını bistro cafe ortamlarında görmek isteseler de modern tarzlar da son derece ilgi çekiyor. Modern cafeler de masa ve sandalye seçimleri ahşap ve metalin birbirini tamamlayacak şekilde yapılıyor. Masaların yüzeylerinde bulunan cam detaylar ve sandalyelerin daha zarif bir düzende seçilmesi de bu cafelerin başlıca özellikleri arasında yer alıyor. Modern cafe tarzında belli bir düzen hâkimdir. Ortamda herhangi bir dağınıklık ya da salaş görünüme rastlamak mümkün değildir. Genelde lüks ve düzen seven insanların keyif aldıkları ortamlardır. Bu tarz ortamlarda insanlar birbirileri ile rahatlıkla sohbet edebilirler. Çünkü masalar arasındaki mesafeler oldukça geniş tutulur. Modern tasarımlardan hoşlanan insanlar için oldukça hoş ortamlar olduğu söylenebilir.

Bahçeli Cafe Dekorasyon Tarzı

İnsanların gitmekten keyif aldıkları mekânlar arasında daha otantik döşenmiş ve biraz daha doğal görünümü olan ortamlar yer alıyor. Cafelerin bahçe kısımları da bu insanların çok fazla ilgisini çekiyor. Eğer bir cafe açmayı düşünüyorsanız bahçeli bir cafe ile çok daha fazla insan kitlesine hizmet verebilirsiniz. Bahçe kısımlarında kullanılacak yuvarlak ahşap masalar ve eskitme sandalyeler ile çok şık bir dekor oluşturabilirsiniz. Bunun yanında bu cafe bahçelerinde rengarenk iri minderli köşeler de yapabilirsiniz. Genç insanlara ve biraz daha olgun yaş grubuna aynı anda hitap etme şansı yakalayabilirsiniz. Ancak cafenizin tarzı ne olursa olsun mutlaka mobilya seçimine dikkat etmeniz gerekiyor.

Kahve dükkanları müşterilerin ilgisini çekmek için elbette iyi tasarlamak zorunda olan yerlerdir. Sonuçta müşterilerin ilgisini çekmek ve uzun süre mekânın dolu olmasını sağlamak zorundadırlar. Biz de bugün bu yazımızda uyumlu bir dekorasyon için gerekli fikirlerden bazılarını inceleyeceğiz.

Bistro Cafelerde Dikkat Edilmesi Gereken Dekorasyon Unsurları ve Uyumluluk Fikirleri

1 Tutarlılık

İyi bir dekorasyonun ilk kuralı, dekore edilecek mekânda her şeyin birbiriyle uyumlu olmasıdır. Örneğin; mekânda kullanılan duvar kâğıdı sade bir tasarım tercih edildiği durumlarda onun sadeliğini yansıtmalı, daha modern bir duvar kâğıdı kullanılmışsa masa ve sandalyelerin de modern bir dekorasyonu yansıtması uyumlu ve tutarlı dekorasyon için gereklidir.

2 Tipografi

Belki ilk etapta aklınıza gelmeyecek bir şey tipografi, ancak müşterilerin almak istedikleri ürünleri sipariş verirken kararlarında tipografinin yani kullandığınız yazı tiplerinin bile önemi vardır. Yapılan araştırmalar, müşterilerin mekândan ayrıldıktan sonra yeniden uğrama ihtimallerine, ürünlerin akılda kalıcılığına doğrudan etki edecek şekilde menüde ve dekorasyonda kullanılan yazı tiplerinin doğrudan etki ettiğini göstermiştir.

3 Geometri

Dekorasyonu uyumlu bir mekân elde etmek için cafenizin geometrisine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin daha oval ve yuvarlak köşelerin bulunduğu bir tasarım için hem masanın hem sandalyenin, hatta vazo bardak gibi ufak detayların da bu geometri ile uyumlu olmasına dikkat edin. Kullandığınız dekorasyon araçları daha köşeli bir yapıda ise bu durumda büyüklü küçüklü kullandığınız mekanınızdaki tüm elemanlar da köşeli yapıya uygun tasarlanmış olsun.

4 Aydınlatma

Işık, şüphesiz mekandaki dekorasyonda ön plana çıkarılması gereken tasarımları, göz önüne çıkaracak ve vermek istediğiniz duyguyu daha rahat bir şekilde müşterilerinize iletmenize yardımcı olacak önemli bir unsurdur. Misal, müşterilere sıcak bir hava sunmak için sarı ve kırmızıya yakın tonlarının kullanılması, fast-food hizmet veren tarzda bir cafe için hızlı ve çabuk hizmetin yansımasını sağlayacak beyaz ışığın kullanılması genellikle tercih edilen bir durumdur.

5 Duvarlar

Cafenizdeki tüm dekorasyon unsurlarını bir arada tutacak şey duvarların tasarımıdır. Cafenizin genel havasına uygun olacak şekilde duvarların tasarlanması da önem arz etmektedir. Cafenizde kullandığınız stil duvarınıza da yansımalı ve müşterilerin aklında kalacak bir bütünlük sergilemelidir.

6 Dış Mekân

Dış mekânın içeriye yansıtılması, cafenizin içinde bulunduğu alanlarla uyumlu olması da önemlidir. Örneğin; yeşillikler içerisindeki bir mekânda işlediğiniz cafenizin de doğa dostu bir tasarıma sahip olması müşterileri memnun edecektir. Elbette, cafenizde açık alan bulunuyorsa bu açık alanın da dış mekân ile bütünleşik durması mekanınızın tercih sebebi olmasını sağlayacaktır.

7 Renkler

Renklerden faydalanmak şimdiye kadar bahsettiğimiz bütün maddeleri kapsayan bir madde aslında. İç mekân tasarımından ve duvarlardan bahsettik, ancak örneğin tavanın ne şekilde olması gerektiği konusunda konuşmadık. Sadece tavan değil zemin veya mekanınızda kolonlar gibi geriye kalan diğer tüm unsurlar da cafe dekorasyonunuzun renk skalası ile uyumlu olmalıdır. Sadece tavanın uyumlu olması değil yansıttığımız ışık için kullanacağınız avizelerde bu renk skalasına uyumlu ve göze batmayacak şekilde tasarlanmalıdır. Ayrıca renk uyumunun biraz daha genişletilmiş bir hali olarak renk skalası nasıl olursa olsun tam siyaha ve tam beyaza da mekânda yer vermeyi unutmayın, çünkü, siyah ve beyaz mekanınızın dokuzunu kendine has olarak ayarlanmasına yardımcı olacak bir unsurdur.

9 Ve Diğerleri

Önceki maddelerde açıkladığımız, dikkat edilmesi gereken temel konuların dışında detayda dikkat edilmesi gereken daha pek çok unsur olabilir. Önceki maddeleri mekânınız için uyguladıktan sonra daha ufak dokunuşlarla örneğin mekanındaki elektrik kablolarının yerleştirilmesi, kapı ve camda kullanılan malzemelerin dekorasyona dahil olması gibi konular da dikkat edilmesi gereken diğer ayrıntılardır.

BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.