Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Ethereum ve Bitcoin Benzeri Kripto Paralar

Geniş Ekran Dar Ekran

Bitcoin ve Ethereum kripto para listesinin en üstünde yer alan kripto paralardır. Dünyanın ilk merkezi olmayan dijital para birimi Bitcoin 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yayınladı. Özelliklerine baktığımızda merkezi bir kontrol yapısının olmaması, anonim olması, güvenliği (güçlü bir şifreleme işlemi kullanması), dolaşımda sınırlı sayıda olması gibi avantajları vardır.

Blokchain bitcoin ile ilgili tüm işlemler (bir hedefe para transferi) hakkında bilgi içeren, takibini sağlayan dağıtık veri tabanına verilen isimdir. Önceki işlemler hakkında bilgileri saklayan ve yeni işlemleri kayıt altına alan her biri blok zincirinden oluşan veri tabanı yapısıdır. Ethereum ise bitcoin’e benzer bir yapıyla oluşturulmuş sanal para birimi olup farklı doğrulama algoritması kullanan bir sistemdir. Madencilik için kullanılan donanımları birbirine uygun değildir. Ne kadar bir alt coin gibi görünse de Ethereum sanal makinelerinde işlem gören halka açık, blok chain tabanlı, dağıtılmış bir bilgi işlem mimarisidir. Sanal paralar herhangi gerçek bir banka tarafından üretilmeden, alım – satım, elektronik ödeme sistemlerinin kurallarına göre değişebilen elektronik paralardır. Elektronik para, bazı alanlarda faaliyet gösteren özel bir sanal para birimine bağlanabilir, ancak gerçek bir para birimi gibi değildir. Fakat çoğu durumda sanal fonlar, gerçek para yerine geçebilir veya gerçek para birimine dönüştürülebilir.

Şuan piyasada bulunan hemen hemen tüm diğer sanal birimleri yani alt coinlerin borsası bitcoin ile alım satımı yapıldığı ve onlarda kendi algoritmaları ile kendi özel Blockchain sistemini oluşturdukları için kripto paralar birimi bitcoin’e benzerdir. Tüm diğer Ethereum ve benzeri Kripto para birimleri doğrudan bitcoin ile ilişkili olmamakla birlikte türünün ilk örneği olup emisyonu en yüksek ve işlemlerin üzerinden yapıldığı borsaları kontrol eden bu sanal kripto para birimini kullanır.

Görüldüğü gibi, sanal para birimlerinin her biri kendi uygulama alanına sahiptir. Hiçbiri başkalarına doğrudan bir rakip değildir. Bu coinler’i birleştiren tek şey Blockchain teknolojisidir. Kriptoloji hala genç ve gelişmekte olduğundan, önümüzdeki yıllarda sanal para birimlerinin olumlu bir şekilde gelişeceği düşünülüyor. Ve bu endüstri, diğer finansal piyasalardan daha fazla para emeceğe benziyor.

BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.